مرکز خدمــات گروه نرگس

خوب است بدانیم 1

فنگ شویی چیست؟ مجموعه قواعد جهت ایجاد حال خوش

فنگ شویی یا فانگ شویی (Fengshui) فلسفه و هنری باستانی است که سابقه آن به ۳۰۰۰ سال پیش در کشور چین باز می گردد. بر اساس آن هر فضایی دارای انرژی است و با بکارگیری و حفظ تعادل بین اشیا و فضا، سلامتی و خوشبختی برای انسان رقم می خورد. فنگ شویی تمرینی برای ایجاد جریان انرژی سالم در منزل شما می باشد که پایه ای برای یک زندگی متعادل و هماهنگ به وجود می آورد.

 

فنگ به معنی باد و شویی آب است. در فرهنگ چینی باد و آب مظهر سلامتی و پاکی است. در نتیجه فنگ شویی خوب، خوشبختی است و فنگ شویی بد، بدشانسی و بدبختی است.

اساس فنگ شویی دیدگاهی است که فلسفه و فنون باستانی چین به جهان دارد. بر اساس این دیدگاه، زمین، زنده و منبع انرژی است.
یک روز بهاری را تجسم کنید. خورشید می درخشد و نسیم خنکی می وزد در حالیکه شما بر امواج آرام دریا در حال استراحت هستید. اکنون احساس فوق العاده ای دارید. چرا این احساس را داخل خانه خود نبرید؟ هدف فنگ شویی ایجاد اینگونه تغییرات برای احساس کردن لطافت باد و آب است.

فنگ شویی آشپزخانه

تعجبی ندارد که آشپزخانه نقش خیلی مهمی در فنگ شویی دارد. آشپزخانه بخشی از به اصطلاح مثلث فنگ شویی منزل شما است، که عبارت اند ازفنگ شویی در اتاق خواب، حمام و آشپزخانه، هر یک از آن ها برای سلامتی و رفاه در درجه ای برابر از اهمیت هستند.

محل، طراحی و دکوراسیون همگی در نقشه اشکوب فنگ‌شویی یک آشپزخانه دل‌پذیر و پرانرژی، نقش مهمی ایفا می‌کنند. همان‌طور که پیش از این گفتیم در حقیقت ازآنجایی‌که آشپزخانه‌ی منزل یکی از سه ضلع حیاتی مثلث فنگ‌شویی خانه‌ی شما یعنی حمام، اتاق‌خواب و آشپزخانه است، بنابراین نقش مهمی در حال خوب و سلامتی شما ایفا می‌کند. بر این اساس بهترین و بدترین مکان برای آشپزخانه کدام نقطه از منزل شماست؟

 • براساس اصول فنگ‌شویی دکوراسیون منزل، یکی از بدترین ایده‌ها برای مکان آشپزخانه، قرار گرفتن آن درست نزدیک درب ورودی منزل است. براساس فنگ‌شویی، درب ورودی آشپزخانه نباید مقابل در ورودی منزل باشد. اگر در آشپزخانه روبه‌روی در ورودی منزل است یک حائل یا پارتیشن بین آن‌ها قرار بدهید؛
 • از نظر فنگ‌شویی مهم‌ترین عنصر در آشپزخانه، آتش پاک و سوزان است؛ بنابراین بهتر است که آشپزخانه در جهت شمال و شمال‌غربی آشپزخانه ساخته نشود؛
 • آشپزخانه تا حدممکن از توالت دور باشد؛
 • طراحی آشپزخانه به‌صورت گرد و دایره‌ای نباشد؛
 • آشپزخانه باید نور کافی داشته باشد؛
 • اجاق‌گاز را روبه‌روی در ورودی منزل قرار ندهید؛
 • اجاق‌گاز را کنار یا جلو پنجره قرار ندهید، چون انرژی هدر می‌رود؛
 • اجاق‌گاز به‌عنوان عنصر آتش را در یک سمت و عناصر آبی مثل سینک ظرف‌شویی را در سمت دیگری قرار دهید؛
 • در کاشی‌کاری آشپزخانه آینه به‌کار نبرید، تصویر آتش اجاق‌گاز نباید داخل آینه بیفتد؛
 • آشپزخانه باید از حمام دور باشد. بدترین طراحی آشپزخانه نزدیکی در حمام به اجاق آشپزخانه به‌خصوص در آشپزخانه‌های سبک جزیره است؛
 • بدترین طراحی در منازل دوبلکس نزدیکی آشپزخانه به پله یا زیر‌پله است، چراکه انرژی مثبت همدیگر را خنثی می‌کنند.

 

هم اکنون برای بازسازی ساختمان با ارزان ترین قیمت تماس بگیرید

طرح بندی خوب در داخل خود آشپزخانه

چندین عنصر در طراحی آشپزخانه وجود دارند که حائز اهمیت هستند. یک قاعده ی خوب فنگ شویی سرانگشتی برای طرح آشپزخانه این است که به دنبال اصل مثلث آشپزخانه کلاسیک باشید، که در آن اجاق گاز، یخچال و سینک به صورت یک مثلث با هم در ارتباط باشند.

 

اتاق خواب مکانی برای استراحت است

در ادامه به نکاتی برای طراحی دکوراسیون یک اتاق خواب آرامش بخش، بر اساس قواعد فنگ شویی اشاره می کنیم.

تلویزیون، کامپیوتر، وسایل ورزشی و هرگونه وسایلی که با استراحت منافات دارند را از اتاق خواب خود بیرون ببرید، زیرا که وجود این وسایل در اتاق خواب باعث از بین رفتن انرژی های مثبت و نهایتاً آرامش شما می شود.

عکس بالا را مشاهده کنید. به قرار گیری درب و پنجره در عکس ها توجه و دقت کنید. تخت خواب با درب نباید در یک خط مستقیم قرار بگیرد و باید از درب دور باشد. ایده‌آل این است که تختخواب طوری نسبت به هر درب در گوشه‌ای از اتاق‌خواب قرار بگیرد. اگر تختخواب شما در نزدیکی در قرار بگیرد، ممکن است با حضور ناگهانی کسی به اتاق شما غافلگیر و شگفت‌زده شوید. هر چه از در دورتر باشید، بیشتر آماده چیزی هستید که ممکن است اتفاق بیفتد. دلیل اینکه تختخواب باید دور از در قرار بگیرد، شاید همین باشد. در بهترین شرایط وقتی از خواب بیدار می‌شوید، در اتاق باید در خط مستقیم دید شما باشد تا این احساس را پیدا کنید که به زندگی مسلط هستید؛حسی که فنگ‌شویی نسبت به آن تاکید زیادی دارد.حتی تخت نباید بین دو پنجره که روبروی هم هستند قرار بگیرد از نظر امنیتی هم این بهتر هست و شی بیرونی در صورتی که به داخل اتاق وارد شود مستقیم بر روی تخت شما قرار نمیگیرد.


فنگ شویی اتاق خواب با رنگ های گرم

استفاده زیاد از رنگ‌های سرد مثل آبی، سبز و سفید در اتاق‌ خواب حال و هوا را بی‌روح و سرد می‌کند. در مقابل می‌توانید با استفاده از پارچه‌های لوکس، رنگ‌های گرم مثل قرمز،قهوه ای، خاکی و نور شمع شور و حال زیبایی در فضا ایجاد کنید. در ضمن برای ایجاد فضایی رمانتیک تخت را در نقطه کانونی اتاق‌ خواب قرار دهید؛ به‌طوری‌که به‌راحتی بتوانید اطراف آن حرکت کنید.

 توصیه می‌شود از عکس‌های تکی در فضای اتاق استفاده نکنید. در مقابل برای ایجاد حس شراکت از اشیا به‌صورت زوج استفاده کنید؛ مثلا می‌توانید با دو پاتختی همراه با آباژور در دو طرف تخت این کار را شروع کنید.

امروزه از فنگ شویی بیشتر به عنوان اصطلاحی برای طراحی دکوراسیون (از مکان قرارگیری اشیا تا نور محیط، رنگ دیوارها و نظم اتاق) و به منظور زیبایی و سادگی بیشتر در مکان های مختلف منزل و محل کار به اجرا در می آید.
فنگ شویی اتاق خواب باعث هماهنگی انرژی های مقوی و نفسانی می شود. این هماهنگی شما را به هیجان و آرامش همزمان دعوت می کند. می تواند چرتهای نیمروز، خواب شبانه و عشق ورزیدن شما را مفرح و لذت بخش تر کند، پس چرا از همین الان شروع نکنیم؟

تاثیر رنگ‌ها در معماری فنگ شویی

استفاده از رنگ در معماری فنگ‌شویی تاثیر شگفت‌آوری بر منزل دارد. فنگ‌شویی استفاده از رنگ در منزل را به منظور ایجاد هماهنگی و تعادل دانسته است. استفاده از رنگ زرد(عنص آتش یا زمین) شاد وآفتاب‌رو: رنگ در فنگ‌شویی نشان‌دهنده‌ی نشاط در هر منزل و دفتر اداری است. ایجاد حس دنجی و دعوت‌کننده در فضا را ایجاد کرده است و مناسب برای آشپزخانه، فضای نشیمن و اتاق‌های کودکان است.

رنگ قرمز، نشان‌دهنده‌ی عشق و جسارت است (عنصر آتش)
رنگ قرمز نشان‌دهنده‌ی قدرت و آوردن انرژی مثبت،هیجان و شادی است.
رنگ قرمز در فرهنگ چینی خوش‌شانی و شادی و در هند رونگ ازدواج و در غرب جسارت است
رنگ سبز:سلامت، رشد و جنبش (عنصر چوب)
رنگ نارنجی:اجتماعی و خوش‌بین بودن(عنصر آتش)
رنگ سفید:بی‌گناه بدن، تازگی و آغازی جدید(عنصر فلز)
رنگ آبی:آرامش، صلح و آسایش(عنصر آب)
رنگ خاکستری:خنثی، وضوح و شفافیت(عنصر فلز)
رنگ بنفش:پررمز و راز(عنصر آتش)
رنگ صورتی:آرامش دهنده (عنصر آتش)
رنگ مشکی:ناشناخته، بینهایت (عنصر آب)

در هم برهمی در منزل از جریان یافتن انرژی‌ های مثبت کاسته و در نتیجه افکار آشفته برای ساکنان نتیجه خواهد داشت.
خانه‌ای منظم و به خوبی سازماندهی شده سبب خلق محیطی آرام است.

اشیا و لوازمی که کاربردی ندارند را به دور بریزید. لوازمی که استفاده‌ای ندارند انرژی بد را به فضای داخلی جذب می‌کنند.

جایگیری آینه به وسیله ناحیه باگوآ

باگوآ یا نقشه انرژی فنگ شویی بهترین راهنما برای یافتن مناسب ترین مکان برای آینه است. در اینجا لیستی کوتاه از بهترین، بدترین و نواحی خنثی باگوآ، برای فنگ شویی خوب آینه آورده شده است.


بعضی از کاربردهای آینه در فنگ شویی:
1-  آینه در فنگ شویی انرژی آب را به هم دارد
2- آینه ها به فضا وسعت می‌بخشند.

3- آینه ها در صورت درست قرار گرفتن به عنوان آسپیرین در فنگ شویی می‌باشند. آنها می‌توانندبه صورت پر شور جریان انرژی را در هر فضایی تغییر دهند.
 
4- آینه ها احساس تازگی و آرامش می‌بخشند.

معمولا 3 مقوله در رابطه با آینه ها در فنگ شویی وجود دارد:


 آینه های معمولی: به وسیله شکل و فرم آنها متمایز می‌شوند(بیضی،گرد،مربع،غیره) برای مثال، یک آینه گرد با یک فرم طلایی می‌تواند در ناحیه جنوبی شرقی هر فضایی در خانه به کار برود.

آینه های مقعر: این آینه ها در بیرون فنگ شویی به کار می‌روند و یک انعکاس وارونه و فشرده به وجود می‌آورند.

آینه های محدب: کیفیت های حفاظتی دارند، و به عنوان چشم نگهبان عمل می‌کنند. در بیرون فنگ شویی استفاده می‌شوند، اگر چه می‌توانید در درون هم آنها را استفاده کنید، به ویژه اگر دارای فرم خوبی باشند.


بهترین نواحی در خانه برای استفاده از آینه ها:

1- شرق(خانواده و سلامتی)

2- شمال(شغل و گذر در زندگی)

3- جنوب شرقی(ثروت و دارایی)


مکان هایی در فنگ شویی که نباید آینه را در آنجا قرار داد:

1- جنوب(شهرت و آوازه)

2- روی دیواری که به طرف درب اصلی می‌باشد.

3- روی دیواری که به طرف تختخواب می‌باشد.


آینه ها دارای ویژگی فوت و فن، دانش بشری و نوع بشری زیبا می‌باشد. از استفاده های حفاظتی تا انعکاس و.... انسانها قرن هاست که از آینه ها استفاده می‌کنند. فکر می‌کنید که ریشه آینه در کجاست؟ البته از نگاه کردن ما به آب شروع شده است. آب آرام، عمیق و پاک همیشه به عنوان انعکاس هر چیزی بوده است.

 • قرار دادن آیینه‌ ای که انعکاس پلکان را بازتاب می‌کند، انرژی آزاردهنده پلکان را دو برابر می ‌کند.
 • اگر آینه ‌ها را طوری قرار دهید که نور یکدیگر را بازتاب کنند، می تواند به نکته ای چالش برانگیز در فنگ شویی تبدیل شود. این جایگیری ویژه آینه ها، انعکاس ثابتی از انرژی شبیه به حرکت بسیار فعال و پر هرج و مرج ایجاد می ‌کند، که قطعا فنگ شویی خوبی در خانه نیست.
 • در سبک فنگ شویی، یک آینه بالای بخاری، عناصر فنگ شویی آتش را آرام می‌ کند و انرژی آرامی را به ارمغان می‌ آورد.
 • یک آینه در اتاق غذا خوری، یک نمونه سنتی فنگ شویی است که به طور سنتی از آینه استفاده می‌ کند، چون مقدار غذا را دو برابر می ‌کند، در نتیجه ثروت و فراوانی بیشتری را به همراه می آورد. هم چنین نور بیشتری را در فضا ایجاد می ‌کند، بنابراین این کار همیشه فنگ شویی بسیار عالی ای است.
 • آینه های حمام به طور حتم یک ضرورت هستند. تنها زمانی باید به سمت آینه کوچک‌ تر بروید که حمام شما در ناحیه فنگ شویی غیرمشابه به عنصر آب قرار گرفته باشد. در غیر این صورت، آینه بزرگ ‌تر بهتر است چون آن ‌ها نوعی تمیزی و انعکاس تازه نور را در اطراف خود ایجاد می‌ کنند.
 • قرار دادن آینه بالای تخت ‌خواب فنگ شویی خوبی نیست. به غیر از حس عملی، خطر احتمالی وجود یک جسم سنگین در بالای سر شما نیز وجود دارد. آینه‌ ها به طور مداوم انرژی زیادی را توزیع می‌ کنند. آینه شیئی است که قطعا بهتر است از قرار دادن آن در پشت یا بالای سر خود پرهیز کنید. زیرا شب، زمانی است که بدن شما در آن هنگام به آرامش و تجدید انرژی نیاز دارد.
 • بدترین موقعیت فنگ شویی آینه در دفتر خانگی تان (یا در اتاق مطالعه کودک)، پشت سر شما است همچنین نباید آینه مستقیما رو به روی در دفتر قرار داشته باشد.
 • بهترین مناطق برای آینه: شمال، شرق و جنوب شرقی
 • بدترین: جنوب، غرب و شمال غربی
 • خنثی: جنوب غربی، شمال شرقی، و مرکز

خلاصه ای از استفاده خوب و بد از آینه ها

برای جمع ‌بندی می ‌توان گفت که بدترین روش ‌های فنگ شویی برای قرار دادن یک آینه عبارتند از:

 • روی دیوار مقابل هر دری، به خصوص در جلویی
 • مقابل یا بالای تخت ‌خواب
 • پشت سرتان در دفتر
 • قرار گرفتن در ناحیه ای که انرژی چالش برانگیزی را منعکس ‌کند. (مانند پلکان)

و در این قسمت، بهترین روش های فنگ شویی خوب برای استفاده از آینه آورده شده است:

 • بازتاب نور یا نمای زیبا
 • قرار دادن در بهترین ناحیه فنگ شویی باگوآ
 • قرار دادن در ناحیه فنگ شویی پول یا سلامتی

یک آینه که به فرد اجازه دهد که خودش را به طور کامل در آن ببیند، همیشه فنگ شویی خوبی است. دقت کنید که خانه شما حداقل دارای دو آینه باشد؛ هر فضایی به انرژی خنک، آرامش بخش و تازه نیاز دارد.

بهترین کتاب فنگ شویی معماری

طراحی نظم : ترجمه گیتی خوشدل نشر پیکان.
فنگ شویی (راهنمایی علمی و کاربردی) : ترجمه ملیندا اسکندری نشر ققنوس.
فنگ شویی برای زندگی در آپارتمان : ترجمه محمد قراچه‌داغی نشر آسیم.
فنگ شویی برای امروز : ترجمه محمد قراچی داغی نشر آسیم.
زندگی بهتر با فنگ شویی : ترجمه شهنام طاهری نشر شباویز.
نمادهای فنگ شویی : ترجمه هومن بابک نیا نشر مثلث.
فنگ شویی اداری : ترجمه محبوبه افضلی انتشارات سبزان.
فنگ شویی رابطه ها : سمیه پیلوار نشر حوض نقره.
کتاب کوچک فنگ شویی : ترجمه لیلا هدایت پور نشر مثلث.
فنگ شویی به زبان ساده : محمد صادق شریعتی انتشارات سبزان.
فنگ شویی کاربردی : دکتر رضا صادقی انتشارات بیژن.
فنگ شویی واستوشاسترا ( معماری وداوی )

 

 

دوست گرامی، درخواست شما با موفقیت ثبت گردید و در اسرع وقت با شما تماس حاصل خواهد شد.
در ضمن شما می توانید با مرکز تماس ما در ارتباط باشید و پیگیر نتیجه ثبت درخواست آنلاین خود باشد.

ثبت درخواست تعمیرات ساختمانی

مرکز خدمات مشتریان گروه نرگس بعد از ثبت درخواست، جهت هماهنگی با شما تماس خواهند گرفت تا در زمان مورد نظر شما، نزدیک‌ترین تعمیرکار با تجربه و متخصص به محل اعزام گردد.

 • متخصصان و تعمیرکارانی با میانگین 15 سال تجربه
 • رتبه اول در خدمات تعمیرات ساختمانی در استان تهران و البرز
 • تعیین زمان تعمیرات توسط شما
 • ضمانت خدمات ارائه شده